SHOWRESULTS-NÄYTTELYTULOKSET 2013:

Helsinki Nordic Winner 15.12. Maija Sylgren, FI
Untold Unity BB4 (PN4)

 

 
Helsinki Winner 13.12. Tapio Eerola, FI
Koal Dust BB2, CC, HeJW-13 (PN2, SERT, HeJV-13)
 

 

 
Jyväskylä 17.11. Tino Pehar, HR
Cloudy Star  CACIB, BM2, (CACIB, PU2), Welshtian Aconitum BM3 (PU3)

 

 
Tuulos 5.10. Alar Müürisepp, EE
Welshtian Aconitum BOB, BOB-vet, (ROP, ROP-vet)

 

 
Eckerö 28.9. Per Svarstad, SE
Winner Whoop CACIB, BOS (CACIB, VSP), Bright Bride  BB2, CC, res.CACIB, (PN2, SERT, VACA), Fave Rave BB3, BOB-vet, (PN3, ROP-vet), Breeding Group BOB, (Kasvattajaryhmä ROP) 

 

 
Helsinki 15.9. Jaana Hartus, FI
Welshtian Aconitum BOB, BOB-vet, BIG4 (ROP, ROP-vet, RYP4)
For a Fact BB2, CC, (PN2, SERT)->

 

Vantaa 8.9.Valerie Gervais, CAN
Welshtian Aconitum BOB, BOB-vet, BIS1-vet  (ROP, ROP-vet, BIS1-vet )

 

 

Jämsä Corgi Spec.31.8. Kathy Ochs-Cline, USA
Inkling  JUN ERI2 SA, Fact and Figures BB4,  Fave Rave VET ERI3 SA,   Illusia JUN4

 

 
Tampere 31.8. Miklos Levente, HU
Ingle BD2 res.CC, (PU2, vaSERT)

 

 
Helsinki 28.7. James Reynolds, CAN
Welshtian Aconitum CACIB, BOB (CACIB, ROP ),
Zeilah CC, CACIB, BOS, FI CH (SERT, CACIB, VSP, FI MVA)->

 

Tuusula 29.6. Dianna Spavin, GB
 Winner Whoop BOS (VSP)

 

Tromsö, Norway 16.6. Sean Delmar, IE
 Cloudy Star CC, CACIB, BOB NO&NordCH (SERT, CACIB, ROP, NO&Pohj MVA)

 

Salo 9.6. Ronnie Tolson, IE
Urdan Unity CC, BOB, FI CH (SERT, ROP, FI MVA)

 

Rauma 26.5. Otto Schimpf, AT
 Dreamscape CC, BOB, FI CH (SERT, ROP, FI MVA),  Kardibroke High Flyer CC, BOS (SERT, VSP), Fave Rave BB2, BOB-vet, BIS4-vet (PN2, ROP-vet, BIS4-vet), Picked Pard  BD2, BOS-vet, (PU2, VSP-vet), Breeding Group BOB, (Kasvattajaryhmä ROP) 
Fave Rave was also awarded as the oldest dog in the show         
  

                                                                                                              

Kuopio 25.5. John Walsh, IE
Fact and Figures BB2, CC (PN2, SERT)

 

 
Jämsä 19.5. Wayne Fleming, AUS
Quest Of Game  CC, BOS, BOB-vet ( SERT,VSP, ROP-vet)

 

Mynämäki 18.5. Maija Sylgren, FI
Fave Rave BOS, BOS-vet (VSP, VSP-vet), Beryllos Keep In
BB2,CC, (PN2, SERT)
Pembroke: Find the Joy CC, BOS, (SERT, VSP), Zaraza BB3 resCC, BOB-vet (PN3 vaSERT, ROP-vet)

 

 
Tohmajärvi 4.5.2013 Päivi Eerola, FI
Cloudy Star BOS, (VSP), Fact and Figures BB3 resCC(PN3 vaSERT)

 

Stockholm 31.3. Benny Blid v Schevdin, SE
Picked Pard  BOB-vet, (ROP-vet),

 

 
Rautalampi 24.3. Esko Nummijärvi, FI
Cloudy Star BOS, (VSP), Fact and Figures BB2 resCC(PN2 vaSERT),
Illusia BB4, (PN4)

 

 
Turku 19.1. Per Kristian Andersen, NO
Fave Rave BOS, BOB-vet (VSP, ROP-vet), Gilded Dreams  CC, CACIB,  FI CH ( SERT,CACIB, FI MVA)

 

Lahti 13.1. Gunnel Holm, FI
Lambent Lulu BOB, BOB-vet, (ROP, ROP-vet) Fave Rave  BB2 (PN2),
Illusia BOB-puppy (ROP-pentu)
 

Kajaani 13.1. Maret Kärdi, EE
Cloudy Star  CACIB, BOB C.I.B. (CACIB, ROP, C.I.B.),
Gleam of Glamour BB2 CACIB